Odkryj Gdańsk i okolice z HouseBoatGdansk

Z Przystani dostaniesz się w wiele miejsc Gdańska drogą wodną bez mostów, bez czekania i kolejek. Zaraz za rogiem skręcimy w Motławę aby podziwiać uroki Starego Miasta Gdańska a trzymając się Martwej Wisły dopłyniemy do Wyspy Sobieszewskiej czy Westerplatte.
Gdańsk to nie tylko zabytki, to również piękne plaże, na które dostaniesz się komunikacją miejską.
Przykładowe odległości:

Żeglarze i wodniacy otrzymali wiele nowych miejsc cumowniczych, oznaczonych na mapce. Część z nich narażona jest na falowanie z przepływających jednostek.

W miejscach krótkotrwałego postoju wskazane jest bardzo dobre zabezpieczenie burt odbijaczami i pozostawienie na pokładzie dyżurujących załogantów.

Jeśli cumujemy przy przystankach tramwajów wodnych, musimy pamiętać o tym, że jednostki te mają bezwzględne pierwszeństwo w cumowaniu w tych miejscach i odpowiednio wcześnie im ustępować.

Należy bardzo uważać i zachować szczególną ostrożność w rejonach manewrowania statków pasażerskich, z których największe są statki Żeglugi Gdańskiej typu „katamaran”. W rejonach manewrowania obracają się, płyną lewą stroną szlaku, czasem zajmują nawet całą szerokość Motławy, czy płyną tyłem.

Szczególną uwagę wymusza kładka na Ołowiankę, posiadająca własną specyficzną sygnalizację. Jeśli kładka jest zamknięta, płynące od strony portu statki pasażerskie nie cumują tylko manewrują przed kładką. Warto pamiętać, że nie są tak zwrotne jak jachty czy motorówki i potrzebują dużo przestrzeni do manewrowania. Dlatego najlepiej oczekiwać na otwarcie kładki cumując do nabrzeży, a potem przepłynąć dopiero po przejściu większych jednostek… więcej TUTAJ